Författare: Dipl. Homiatriker Monika S Swärd, www.phenix.se

Här presenteras två av de homeopatiska läkemedel som kan användas covid-19. Kinesiska sjukdomsrapporter visar att de som insjuknat i Coronavirusets influensa, så har den sjuka en tjock vit eller vit/gul/brun beläggning på tungan, lung-inflammation, med spänningar, svullnad i magen och buken.
Förstahandsvalen av homeopatiska läkemedlen är då Antimonium Crudum och Bryonia.
Fler andra homeopatiska läkemedel kommer att kunna användas när vi homeopater har fått erfarenhet av fler sjukdomsfall i Sverige. Så dela gärna informationen med andra personer, föreningar som vara intresserade.
Har följer en kortfattad läkemedelsbeskrivning av två läkemedlen, läs noggrant innan ordination. Om symtombilden stämmer överens med den som är sjuk kan ni ordinera läkemedlet, helst i samråd med en yrkesutbildad homeopat.

Antimonium Crudum
Brännande smärta med hetta i bröstet. Hostan blir sämre inomhus och i varma rum. Andningen är djup och stönande. Första hostattacken gör mest ont, efterföljande hostattacker är mildare. Riklig mängd med upphostning som gör den sjuke svagare och svagare.
Tungan är täckt med en vitbeläggning, kanterna på tungan kan vara lite rödare.
Huvudvärk med tyngdkänsla i pannan, yrsel, illamående och näsblod.
Ingen aptit och med avsmak för mat. Mycket med rapar, magen blir svullen efter att ha ätit, i samband med feber. Frusen även i varma rum. Feber med illamående, rapningar, vit beläggning på tungan, diarré.

Mår bättre av: Att vara i den friska luften fuktig luft, att vila. Att ligga ner.
Mår sämre av: Att resa sig upp, sommarvärme eller strålningsvärme.

Bryonia
Skarp stickande smärta i bröstet, behöver hålla om bröstkorgen när de hostar eller tar djupa andetag. Svår och snabb andning som försämras av varje rörelse. Alla slemhinnor är torra. Hostan är hård, torr och smärtsam. Den sjuka måste sitta upp, blir värre av att äta eller dricka. Att komma in i varma rum försvårar hostan. Upphostningen är tuff och geléliknande.

Tungan har en gul till mörkbrun beläggning. Läpparna är torra och spruckna och den sjuke är mycket törstig. Snuva med en skjutande smärt och värk i pannan.
Buken är känslig för beröring. Kräks efter att ha druckit varmdryck.
Frossa med hett och rött ansikte, värre i varma rum. Svettas rikligt, svetten är oljig och surt-luktande.

Mår bättre av: att ligga på den smärtsamma sidan, vila och kalla omslag eller dryck, kall luft och fuktig luft.
Mår sämre av: minsta rörelse, ansträngning, att hosta, torr kyla eller hetta eller att dricka het dryck.

Behandling av akuta och epidemiska sjukdomar
Homeopati utgår ifrån Simile vilket innebär att man ”följer symtomen” i behandlingen och ger det medlet
som bäst stämmer överens med hela symptombilden genom sjukdomens olika förlopp och faser. Det kan innebära att flera olika läkemedel behöver föreskrivas under ett och samma akuta sjukdomsförlopp, men endast ett homeopatika åt gången.
Så länge medlet och potensen verkar vid akuta sjukdomar, så låt det vara, men om patienten börjar tappa energi och åter klagar om sina symtom och lidande, ge då en ny dos. Hur täta doseringsintervallerna är beror främst på hur häftig sjukdomen är och hur snabbt medlet är, ju häftigare symtom, hög feber, svettningar och så vidare desto tätare doser.
Om den sjuke plötsligt uppvisar en helt ny symptombild genom förändringar i utsöndringarnas beskaffenhet, går från frossa till hetta, börjat svetta efter att ha varit torr är några exempel, så behöver ett nytt homeopatika ordineras utifrån simile som överensstämmer med den nya aktuella sjukdomsbilden.
Det går inte att förebygga akuta sjukdomar med homeopati, då den homeopatiska metoden kräver att det först finns en sjukdom att bota, utifrån de individuella symtomen hos just den persons influensa.

Dosering
Hur ofta ska homeopatikan distribueras till den sjuke? Standard doseringen för potenserna D6, D12 till D30 är tre gånger om dagen. En dos baseras på tre stycken globuli. I hektiska och snabba sjukdomar, som vid hög feber kan medicinen behöva ges oftare. Vissa leverantörer tillverkar sina mediciner i små gryn, då passar det med mängden ”en knivsudd” som en dos. Doseringen av den homeopatiska medicinen är baserad på hur ofta medicinen ges. Hur stor den enskilda dosen är, är mindre viktigt. Något som är tvärtemot vad den västerländska sjukvården har lärt oss.

När du ger homeopatikan till den sjuke är det bra att hälla kulorna eller grynen i en sked. Vilket material skeden är gjord av spelar ingen roll, bara den är torr och ren. Den verksamma substansen finns till största del på utsidan av globulit och är därför lite känsligt för fukt och värme. Du informerar den sjuke om att låta medicinen smälta i munnen en liten stund innan den sväljer ner substansen. Verkan av medicinen tas upp av munslemhinnan är det bra om slemhinnan är så orörd som möjligt, alltså att det har gått en liten stund sedan den sjuka åt eller drack något, samt att det får gå en liten stund efter att intaget gjorts. En liten stund kan vara allt från 3–15 minuter, det beror på omständigheterna. Kanske det är en hektisk feber och törsten är stor och den sjuke behöver dricka ofta, då får det vara den kortare tidsintervallet som tillämpas. Men om det rör sig om en stukad fot, då kan det längre tidsintervallet tillämpas.

Det är endast en rekommendation som var och en använder på eget ansvar.

Läkemedlen finns bland annat att köpa hos:
Scanfarma.se, Dcg.se, Biosan.se

 

Andra artiklar